język / language : PL | EN

Granaria Morskie Mistrzostwa Polski ORC Gdańsk 2017 – pierwsze wyścigi, pierwsze emocje

21 lipca 2017

Znamy już wyniki pierwszego dnia mistrzostw Polski w żeglarstwie morskim. Prym wiodą załogi zagraniczne, ale wśród dzisiejszych triumfatorów jest i polski akcent.

W grupie D zwyciężył Krzysztof Krygier na jachcie „Bluefin II”. W grupie C najlepsi byli Estończycy na „Katariinie II” (skipper Aivar Tuulberg), w grupie B norwescy żeglarze na jachcie „Aquatich” (skipper Bjorn Erik Bjornsen), a w grupie A Finowie na „Blue Nights” (skipper Tea Ekengren-Sauren).

– Jesteśmy bardzo szczęśliwi, tym bardziej że jesteśmy dość młodą załogą – mówi Thomas Dehler, skipper jachtu „Sporthotel”, który w grupie B zajął trzecią lokatę. – Jutro czeka nas wyścig na długim dystansie, czyli prawdopodobnie dziesięć godzin na wodzie. Liczymy, że jesteśmy do niego dobrze przygotowani.

Piątkowe wyścigi przebiegały pod dyktando niesprzyjającej aury. Padał deszcz, wiał wiatr o sile 10-15 węzłów, w porywach znacznie silniejszy. Towarzyszyły mu wysokie fale. W efekcie załoga „Aquarelli” z Andrzejem Zielińskim za sterami straciła maszt, a żeńska ekipa „Falcona” z Dorota Dajkowską musiała wracać do Gdańska z podartym żaglem.

– Pierwszy dzień mistrzostw był bardzo deszczowy, ale z uśmiechami na twarzach wypłynęłyśmy na akwen startowy – opowiada Dorota Dajkowska, skipperka „Falcona”. – Cieszyłyśmy się, że tyle wspaniałych jachtów jest na wodzie, a my jesteśmy w tej grupie. Niestety, nie z naszej winy, nie z przyczyn regatowych, a po prostu ze starości podarł się nam żagiel na całej powierzchni. To się stało tuż po starcie. Zdążyłyśmy zrobić ze dwa zwroty. Troszkę wiało, ale nie na tyle, żeby darły się żagle. Tak to niestety jest z jachtami czarterowymi. Nie miałyśmy własnego budżetu na nowego grota i musiałyśmy radzić sobie z tym, co mamy. Teraz czekamy na zgodę komisji regatowej na wymianę żagla i jutro, tradycyjnie z uśmiechami na twarzach wypłyniemy na start. Jako polska żeglarka jestem ogromnie szczęśliwa, że w związku z mistrzostwami tyle jachtów cumuje w marinie i pływa po zatoce. Oby było ich jak najwięcej, niech jak najwięcej ludzi łapie żeglarskiego bakcyla.

W sobotę, 22 lipca żeglarzy czeka jeden długi wyścig. Zmagania można śledzić na trackingu.

Pełne, aktualne wyniki z poszczególnych dni mistrzostw znajdują się na stronie http://orc2017gdansk.eu/wyniki/.

 

Odliczamy!

dni
0
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
0
0

Partnerzy

ORGANIZATORZY

PATRONI HONOROWI

PARTNERZY

SPONSORZY

PATRONI MEDIALNI