język / language : PL | EN

Dr Irena Eris ORC ME Gdańsk 2017 – pierwszy wyścig za nami

27 lipca 2017

Środa 26 lipca była dla załóg zmagających się w Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 dniem wyścigu długodystansowego. Żeglarze zmagali się nie tylko między sobą. Musieli też stawić czoła trudnym warunkom, wietrznej i deszczowej aurze.

Na starcie pojawiły się 74 ekipy, które ścigały się na dwóch trasach. Klasa C miała do pokonania nieco ponad 38 Mm, a klasy A i B płynęły na dystansie 42 Mm. Pierwszym jachtem, który przekroczył linię mety była startująca w klasie A estońska „Furiosa” ze sternikiem Rolfem Relanderem.

Byliśmy pierwsi na mecie, ale nie mamy pewności, że to wystarczy do wyprzedzenia reszty stawki – powiedział po dotarciu do gdańskiej mariny skipper. – Mogliśmy popłynąć lepiej. Za to nasz jacht jest solidną łódką, na której dobrze się pływa, nawet jeśli przez cały dzień pada.

I rzeczywiście, przelicznik zdecydował, że ostatecznie estońska załoga wylądowała na piątym miejscu. Na czwartym w klasie A znaleźli się żeglarze ze Szwecji na jachcie „Elvis”, którzy jako druga ekipa dotarli na linię mety.

Ten wyścig to była  niezła zabawa – komentuje jeden z załogantów, Phillip Larsen. – Zaczęło się wietrznie. Tuż przed startem wiało osiemnaście węzłów, ale fale nie były tak wysokie, jak te, które widzieliśmy w czasie Mistrzostw Polski w zeszłym tygodniu. W czasie wyścigu wiatr był bardzo zmienny, co sprawiało, że byliśmy mieliśmy sporo pracy. Zarówno nasz zespół, jak i jacht są nowe, ale myślę, że dobrze razem się spisaliśmy.

Długi wyścig w klasie A wygrała załoga duńskiego jachtu „Tarok VII” z Erikiem Berthem za sterem. W klasie B triumfowała załoga szwedzkiego jachtu „Datacom” z Ralphem Aspholmem, a w klasie C najlepsi okazali się szwedzcy żeglarze z jachtu „Pro4u/Malin” ze sternikiem Patrickiem Forsgrinem.

Najlepsza polska ekipa w tej klasie – załoga jachtu „GoodSpeed” z Łukaszem Trzcińskim uplasowała się na 17 lokacie. W klasie B najlepsza była załoga jachtu „Oiler.pl” ze Zbigniewem Gutkowskim, która zajęła 18 miejsce. Płynące w klasie A dwie polskie załogi, „Baltico” z Tomaszem Cichockim i „Dancing Queen” z Jerzym Matuszakiem, nie ukończyły wyścigu.

Dziś, w czwartek 27 lipca uczestnicy mistrzostw Europy wystartują w dwóch wyścigach krótkich. Wszystko wskazuje na to, że warunki na trasie dzisiejszych wyścigów będą zbliżone do tych, w jakich żeglarze ścigali się wczoraj.

By Dariusz Olejniczak, Dobbs Davis

 

Odliczamy!

dni
0
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
0
0

Partnerzy

ORGANIZATORZY

PATRONI HONOROWI

PARTNERZY

SPONSORZY

PATRONI MEDIALNI