język / language : PL | EN

Deszczowe mistrzostwa

27 lipca 2017

Drugiego dnia Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 rozegrano dwa wyścigi na krótkich dystansach. Na starcie stanęły 82 jachty, w tym 14 pod polską banderą.

Jednym z głównych tematów rozmów żeglarzy po powrocie do miasteczka regatowego w gdańskiej marinie był deszcz.

– Warunki nie należały do najłatwiejszych – skomentowali aurę szwedzcy żeglarze z jachtu „Pro4u/Malin”. – Trudno żegluje się w deszczu. Ale nie narzekamy, jest dobrze.

Oni rzeczywiście nie mają powodów do narzekań. Po drugim dniu regat ekipa Patricka Forsgrina zajmuje pierwsze miejsce w klasie C. Za nimi uplasowali się Estończycy na jachcie „Katariina II”, a na trzeciej lokacie znalazła się załoga niemieckiego jachtu „Immac Fram”.

Załogi zagraniczne są zdecydowanymi faworytami tych mistrzostw. A jak Polacy radzą sobie podczas mistrzostw Europy w żeglarstwie morskim? Nasze załogi nie należą do europejskiej czołówki, ale są wśród nich i takie, które mają doświadczenie w walce o liczące się trofea. Taką ekipą jest załoga jachtu „GoodSpeed”, która przed rokiem wywalczyła tytuł mistrza Polski w Mantra Cup – Morskich Żeglarskich Mistrzostwach Polski ORC International, a w ubiegłorocznych Mistrzostwach Świata ORC zajęła 14 lokatę.

– Warunki były całkiem znośne, mimo deszczu – zadeklarował Łukasz Trzciński, skipper jachtu „GoodSpeed” płynącego w klasie C. – Po pierwszym czwartkowym wyścigu byliśmy na trzynastej lokacie. Nie jest źle, choć o pełni szczęścia mówić nie możemy. Wolelibyśmy być w pierwszej dziesiątce. Trudno też będzie odrobić wynik z wyścigu offshorowego. Trafiliśmy na brak wiatru, w czasie, kiedy reszta stawki docierała do mety. Oni płynęli, myśmy stali w miejscu. W tym przypadku nie sprawdziło się powiedzenie, że każdy ma taki sam wiatr w czasie regat.

Ostatecznie po wyścigu offshorowym i dwóch wyścigach krótkich „GoodSpeed” zajmuje 13 lokatę i nie traci szans na przebicie się do pierwszej dziesiątki.

Załoga jachtu „Duży Ptak” to także mistrzowie Polski sprzed roku. Tytuł wywalczyli w klasie A. Teraz płyną w jednej grupie z „GoodSpeedem”. Po dwóch dniach wyścigów zajmują 32 lokatę i wyprzedzają pięć innych polskich załóg zamykających stawkę klasy C. A przed nimi na 31 miejscu jest jacht „Eljacht „ze skipperem Jerzym Jankowskim.

– Dziś pływało się całkiem dobrze – zapewniają załoganci „Dużego Ptaka”. – Padało cały czas, była mała fala, a dla naszej łódki to szansa na szybsze pływanie. Jeśli chodzi o wyniki, to nie jest najgorzej. Wśród polskich załóg jesteśmy w czołówce, no a jeśli chodzi o stawkę europejską, to wiadomo – musimy ich cały czas mocno gonić.

Uaktualniane wyniki wyścigów drugiego dnia znaleźć można pod adresem http://orc2017gdansk.eu/wyniki/

Odliczamy!

dni
0
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
0
0

Partnerzy

ORGANIZATORZY

PATRONI HONOROWI

PARTNERZY

SPONSORZY

PATRONI MEDIALNI