język / language : PL | EN

To będzie sezon pełen regat

18 maja 2017

Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017 to najważniejsze w tym roku regaty jachtów morskich na Bałtyku. Zanim jednak do Gdańska zawitają załogi, którzy będą ścigać się o mistrzowskie laury czeka nas jeszcze sporo żeglarskich emocji.

Od 26 do 28 maja potrwają regaty Żeglarskiego Pucharu Trójmiasta. Wyścigi rozegrane zostaną w klasach: ORC, KWR, Open – do 9 metrów, Open – od 9 do 11 metrów, Open – powyżej 11 metrów oraz Wielokadłubowce powyżej 6 metrów. Przyznana zostanie także nagroda specjalna dla załogi, która wygra najwięcej wyścigów w klasie ORC. Regaty zaliczane są do cyklu Pucharu Bałtyku Południowego. Organizatorem jest Pomorski Związek Żeglarski, gospodarzami miasta Sopot, Gdańsk i Gdynia, a patronem honorowym Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. Więcej informacji o imprezie znajduje się pod adresem www.zeglarskipuchartrojmiasta.pl

Kolejny miesiąc będzie obfitował w żeglarskie wydarzenia. 3 czerwca rozpocznie się wyścig z cyklu Gdynia DOUBLEHANDED Yachtrace. Będzie to druga w tym roku odsłona tych regat, która rozegrana zostanie na trasie z Gdyni do Liepai i dalej do Ölands Södra Grund. Całość trasy, pokonywanej non stop, to 400 mil morskich. Przewidywany termin zakończenia regat – 9 czerwca. To już druga edycja regat, które w ubiegłym roku także rozegrano na czterystumilowej trasie Gdynia-Windawa-Gdynia, także na odcinku 400 mil. Tegoroczny cykl składa się z trzech wyścigów. Pierwszy rozegrano 13 maja, a więcej informacji na temat tych regat można znaleźć tutaj doublehanded.gdynia.pl

Jachty ścigające się w formule ORC oraz kilku innych, zmierzą się także podczas Regaty o Puchar Komandora JKMW „KOTWICA”, które rozegrane zostaną 3 czerwca, a dzień później kibicować będziemy żeglarzom zmagającym się w Regatach o Puchar Komandora YKP Gdynia.

10 i 11 czerwca na Zatoce Gdańskiej rozegrane zostaną Regaty o Puchar Mariny Gdańsk, o których przeczytać można na stronie Gdańskiego Osrodka Sportu www.sportgdansk.pl.

17 czerwca Zatoka Gdańska będzie też areną 17 Pucharu Dwóch Komandorów rozgrywanego w klasach ORC KWR OPEN. Impreza zaliczana jest do punktacji Pucharu Bałtyku Południowego. W kalendarzu PBP znalazła się jeszcze jedna doroczna impreza żeglarska – Gdańsk Eljacht Cup, który będzie rozgrywany od 17 do 18 czerwca. Informacje o wszystkich tegorocznych pucharowych imprezach znajdują się pod adresem zeglarski.info.

Tydzień później wystartują Regaty Nord CUP Gdańsk 2017 (23.06-2.07) organizowane przez Nautica Nord i Hotel Galion, podczas których rozegrany będzie m.in. pełnomorski wyścig B8 Race, wyścig O Bursztynowy Puchar Neptuna, Nord CUP Classic, Mistrzostwa Zatoki Gdańskiej (informacje o tych regatach nordcup.pl), a już 25 czerwca żeglarze ścigać się będą w Biegu Kaprów stanowiącym Memoriał Generała Mariusza Zaruskiego. Organizatorem tych regat jest JKMW „Kotwica” Gdynia.

Także z Gdyni wystartują rozgrywane 8 i 9 lipca Regaty Samotników Memoriał Leonida Teligi. Zawiadomienie o tych regatach i inne przydatne informacje znajdują się tutaj jkmgryf.pl

21 lipca rozpoczną się w Gdańsku trzydniowe Morskie Żeglarskie Mistrzostwa Polski. Ich organizatorami są Nautica Nord i PoZŻ, a wydarzenie to będzie poprzedzać największą i najważniejszą morską imprezę żeglarską na Bałtyku w tym sezonie, czyli Dr Irena Eris ORC European Championship Gdańsk 2017. Mistrzostwa Europy rozpoczną się 24 lipca, a ich zakończenie zaplanowano na 29 lipca. O obu imprezach więcej przeczytać można tutaj orc2017gdansk.eu.

Sezon regatowy na Bałtyku nie kończy się oczywiście w lipcu. Emocji żeglarskich na pewno nie zabraknie.

 

Tekst: Dariusz Olejniczak

Odliczamy!

dni
0
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
0
0

Partnerzy

ORGANIZATORZY

PATRONI HONOROWI

PARTNERZY

SPONSORZY

PATRONI MEDIALNI