język / language : PL | EN

Kolejny dobry rok dla ORC

28 listopada 2016

W Barcelonie, na początku listopada, równolegle z coroczną konferencją Międzynarodowego Związku World Sailing, odbył się 48. Kongres ORC.

W podsumowaniu pełnego sukcesów roku 2016, podkreślono wzrost liczby jachtów ścigających się na całym świecie z certyfikatami ORC International, ORC Club czy ORC Superyacht. Statystyki pokazują, że już 9108 jednostek na świecie posiada certyfikaty ORC. Ogólna liczba wydanych certyfikatów kształtuje się na poziomie 10 095. Trzy nowe kraje dołączyły w tym roku do rodziny ORC obecnej teraz w 45 krajach świata.

Dwa z trzech międzynarodowych mistrzostw ORC, zanotowały rekordową liczbę uczestników i krajów. Podczas Mistrzostw Świata w Kopengadze startowało 131 ekip z 14 krajów i 5 kontynentów. W Mistrzostwach Europy w Porto Carras w Grecji, udział wzięły 73 jachty z 12 krajów. a w Mistrzostwach Europy ORC Sportboat w Chioggi, odnotowano 40 jachtów z 6 krajów.

Zapytania o szansę organizacji przyszłych Mistrzostw ORC są coraz częstsze. Padają propozycje zarówno z Europy jak i z USA z terminami do 2020 roku włącznie.

Na chwilę obecną zostały złożone wnioski z Holandii dotyczące Mistrzostw Świata w 2018 roku  oraz Mistrzostw Europy na Cyprze.

Na nadchodzący rok potwierdzono Mistrzostwa Świata w Trieście w terminie 30 czerwca – 8 lipca 2017, Mistrzostwa Europy w Gdańsku w terminie 23-29 lipca 2017 oraz ORC Sportboat na Łotwie w sierpniu 2017.

ORC notuje rosnące zainteresowanie klasyfikacją w takich częściach świata jak Stany Zjednoczone, Karaiby i Południowa Afryka ale również jeśli chodzi o Mistrzostwa danych krajów na Bałtyku, Morzu Śródziemnym i Krajach Ameryki Południowej. W 2016 zorganizowano na świecie 17 imprez w randze Mistrzostw Kraju w tym między innymi Mistrzostwa Polski.

Oprócz dużej aktywności na polu organizacji regat, ORC nieustanie kontynuuje badania na temat aero i hydrodynamiki jachtów. Komitet Techniczny ORC, z przewodniczącym Alessandro Nazarethem, złożył z raportem z badań, również 34 wnioski rekomendujące wprowadzenie zmian w formule na przyszły rok. Wnioski dotyczą min.: nowej formuły obliczeniowej dla oporów w zafalowanej wodzie czy np.: rewizji oporu powietrza dla kadłuba. Nie spowoduje to rewolucji w całym systemie a jedynie jego ewolucję. Dla 99% procent jachtów przewidywania prędkości nie zmienią się w sposób znaczny. Różnicę w GPH będą mniejsze niż 1%.

„Kongres jest niezwykle zadowolony z postępów w 2016 roku.” – mówi Bruno Finzi, Prezes ORC. „Dotarliśmy do większej liczby żeglarzy mogących cieszyć się sprawiedliwymi, naukowo opracowanymi przelicznikami. Popularność naszych zawodów, ich wysoki poziom sportowy, zasady transparentności i dostępności, są doceniane przez żeglarzy z każdego zakątka świata. Jesteśmy zadowoleni z ciężkiej pracy wykonanej przez Komitet Techniczny, który ma na celu doskonalenie naszego systemu. Wspomniane zmiany mają tylko na celu zwiększenie sprawiedliwości i konkurencyjności regat od klasyfikacji Sportboats do Superyachts.”

Źródło: orc.org/news/2016/161110.htm#top

Odliczamy!

dni
0
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
0
0

Partnerzy

ORGANIZATORZY

PATRONI HONOROWI

PARTNERZY

SPONSORZY

PATRONI MEDIALNI