język / language : PL | EN

80 jachtów na mecie Błękitnej Wstęgi w Gdyni

3 października 2016

Słońce, deszcz, kilkanaście węzłów wiatru na przemian z zupełną ciszą. Od prędkości jachtu zależało w jakich warunkach kończył on rywalizację w 65. regatach o Błękitną Wstęgę Zatoki Gdańskiej.

Najwolniejsi mieli problemy z ukończeniem wyścigu. Podczas startu i kursu do Sopotu wiał stały wiatr o sile 3 B i jachty żeglowały blisko siebie. Od mola w Sopocie warunki drastycznie się pogorszyły. Słabnący i zmienny wiatr przetasował stawkę i poprowadził wśród startujących lekcję cierpliwości. Powrót od Gdańska bardzo się przedłużał i, mimo że pierwsze jachty w kilka godzin pokonały trasę, niektóre jednostki jeszcze późnym popołudniem próbowały osiągnąć metę ze zwisającymi smętnie żaglami.

Tak jak w ubiegłym roku, w klasyfikacji jednokadłubowców, zwyciężył jacht Blagodarnost.  Na czwartym miejscu wśród największych jednostek uplasowała się kobieca załoga Shekle na jachcie Oiler.pl. Sterniczka Dorota Dajkowska z satysfakcją podsumowała ten start jak i cały sezon: „W tych regatach było nas na pokładzie aż 13 kobiet. To dla nas super regaty. Konkurencja, z którą zwykle się ścigamy i przegrywamy – Scamp One i Fujimo byli za nami i to nas bardzo cieszy. Pomimo tego, że ukończyłyśmy finalnie regaty na 4 miejscu, 20 sekund za Hobartem. Dziewczyny były bardzo zadowolone, cieszymy się że mogłyśmy się ponownie spotkać. Kończymy regaty pozytywnie, dla nas to już ostatnie regaty sezonu i to daje nadzieję na przyszły sezon. Cieszymy się, że Shekle powstały i że dotrwały do końca sezonu. Jak sobie dziś policzyłam, to przez cały ten sezon, licząc na pokładzie choć 1 dzień regatowo, w obrocie było nas 24 kobiet. Część dziewczyn jest bardzo zdeklarowana na przyszły sezon, żeby wziąć udział w przygotowaniach do Mistrzostw Europy. Projekt, który był bardzo luźnym pomysłem kilku zaprzyjaźnionych dziewcząt, rozwinął swoje skrzydła”.

 

Zakończenie Błękitnej Wstęgi to wręczenie nagród nie tylko zwycięzcom, ale również między innymi dla najmłodszego i dla najstarszego zawodnika oraz dla najszybszego klasycznego jachtu drewnianego, a także Czerwonej Latarni Zatoki Gdańskiej (nagroda przechodnia) dla ostatniego jachtu, który przekroczył linię mety,

Yacht Klub „Stal” Gdynia jak zwykle doskonale sprawdził się w roli organizatora, zarówno w działaniach na wodzie, jak i w atmosferze i organizacji lądowych atrakcji.

Wyniki grupa I – jachty o długości ponad 12 m:

1. Sergey Pavlenko, BLAGODARNOST 2, RUS 5545, Jacht Klub Stoczni Gdańskiej
2. Zbigniew Skoczylas, FALCON, USA 97999, Falcon Sailing Team
3. Mirosław Zemke, HOBART, POL 12218, Gdańsk

Wyniki grupa II – jachty o długości od 9 m do 12 m:

1. Daniel Dołęga, DIAMANT 3000, Sail Service
2. Jacek Chabowski, POLLED 2, POL 12262
3. Łukasz Trzciński, GOODSPEED, POL 14000, stoczni gdańskiej

 

źródło: sailing.org.pl/article/zeglarstwo-morskie/80-jachtow-na-mecie-blekitnej-wstegi-w-gdyni

fot. Beata Zajkowska

Odliczamy!

dni
0
0
0
godzin
0
0
minut
0
0
sekund
0
0

Partnerzy

ORGANIZATORZY

PATRONI HONOROWI

PARTNERZY

SPONSORZY

PATRONI MEDIALNI